W pracy powstają związki zawodowe

W pracy spotykamy się z różnymi osobami, każda ma swoje życie, swoje doświadczenia i swoje wyobrażenia odnośnie tego, co chciałaby osiągać w życiu. To też powoduje, że każdy ma też inne wymagania jeśli chodzi o oferowaną pracę, jak i zarobki. Nie mniej, nikt nie lubi być wykorzystywany przez pracodawcę, każdy chce być wynagradzany odpowiednio do swoich umiejętności, jak również chce mieć pewność, że nikt nie próbuje go oszukać.

Dlatego też coraz częściej w różnych firmach zawiązywane są związki zawodowe. Czyli zbiera się grupa osób, które chcą pilnować, aby wszystkie zasady były odpowiednio przestrzegane, aby nikt nie próbował oszukiwać pracowników i wykorzystywać ich ewentualnej niewiedzy w odniesieniu do prawa pracy.

Muszą mieć jeden cel

Przede wszystkim ludzie tworzący związek zawodowy i zapisujący się do niego muszą mieć jeden cel.

Muszą określić, co jest dla nich najważniejsze, o co chcą walczyć, kiedy chcą stać za sobą murem, kiedy są gotowi do zorganizowania nawet strajku, a w których momentach nie warto walczyć i lepiej pozostawić to wszystko tak jak jest. Im bardziej spójne będą poglądy ludzi, którzy zapiszą się do takich związków zawodowych, im bardziej będą oni stali jeden za drugim i się wspierali, tym większa będzie szansa na to, że faktycznie uda im się uzyskać to o co walczą i będą w stanie pokazać swoją siłę. To też oznacza, że warto zobaczyć jak ma działać taki związek zawodowy, o co trzeba zadbać już na samym początku jego istnienia, tak aby mieć pewność, że nie tylko będzie on w stanie się utworzyć i utrzymać, ale również będzie w stanie mieć realny wpływ na to, co dzieje się w ich firmie.

Im bardziej ci pracownicy będą mówili jednym głosem, tym większa będzie szansa, że będą mieli mocną pozycję w firmie.

Trzeba dopełnić formalności

Jeżeli podjęliśmy decyzję, że w naszej firmie ma działać związek zawodowy, to musimy dopilnować, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. To oznacza, że musimy zobaczyć jakie formalności muszą być dopełnione, tak abyśmy mieli pewność, że nasz związek będzie działał legalnie i żeby właściciele firmy, jak i inni ludzie musieli się z nim liczyć.

Ważne w tym wszystkim jest to, aby wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty, ale żeby też poinformować pozostałych pracowników z danej firmy, że taki związek powstaje. Powinni oni mieć możliwość dopisania się do niego, włączenia się i jednocześnie też, żeby mieli świadomość, że przy jakichkolwiek bezprawnych działaniach ze strony firmy, nie zostaną pozostawieni sami sobie, ale będą inni, którzy staną w ich obronie. Warto zobaczyć, co trzeba zrobić, aby legalnie utworzyć związek zawodowy, ale też jak działać, aby inni chcieli się do niego przyłączyć i co więcej, żeby głos takiego związku zawodowego faktycznie był brany pod uwagę.

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Każdy związek przechodzi trudności

wt. sie 4 , 2020
Lubimy gdy wszystko w naszym życiu przebiega gładko, bez problemów i gdy wszystko idzie po naszej myśli. Niestety nie zawsze tak się dzieje, a to oznacza, że czasami musimy się