Stare Miasto

Nie da się zaprzeczyć, że jednym z ciekawszym obszarów miejskich, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzenne, jest teren, o którym zwykło się mówić „stare miasto”, a czasem również „starówka”. Co takiego wyjątkowego kryje się w tym fragmencie miasta? Okazuje się, że niejednokrotnie jest to obszar, które charakteryzuje się najwyższą historyczną wartością patrząc na miasto, jako całość.

Wiele jest tu także interesujących aspektów kulturowych oraz kompozycyjnych. Stare miasto jest niejako wizytówką miasta.

Wiadomo przecież, gdzie turyści obowiązkowo zawsze się udają, kiedy przyjeżdżają na wycieczkę do danego miejsca. Stare miasto nadaje całemu terenowi miejskiemu swego rodzaju klimat, atmosferę tajemniczości.

Często można tu spotkać wiekowe kamienice, przekształcone w ekskluzywne, klimatyczne knajpki, czy kawiarnie. W tych rewirach znajdują się także wszelkie muzea i ważniejsze urzędy, a także miejsca typowo publiczne.

Proces zagospodarowywania tego terenu miejskiego należy do jednego z trudniejszych, gdyż w tym przypadku bardzo ważne jest umiejętne łączenie historii i tradycji miasta z bieżącymi sprawami, współczesnością i potrzebą rozwoju.

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Krakowskie plany miejskie

niedz. mar 17 , 2019
Kraków to miasto inspirujące. I nie chodzi tylko o samą jego atmosferę, historię i urok, ale także o interesujące zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Co do tego ostatniego aspektu, to warto