Problemy polskiej architektury

Polscy architekci wypowiedzieli się ostatnio w temacie największych ich zdaniem problemów dotyczących zagospodarowania naszego rodzimego krajobrazu.

Podkreślili oni przede wszystkim, że nie tyle chodzi o kłopotliwe, bo masowe umieszczanie reklam w przestrzeni miejskiej, co raczej o zbyt chaotyczną zabudowę.

Słusznie zauważono, że o ile wszelkie reklamy mogą zniknąć tak szybko jak się pojawiły, o tyle raz postawiony budynek stanowi znacznie bardziej trwałe dobro.

Poruszenie specjalistów z zakresu architektury przestrzennej było spowodowane w głównej mierze propozycją rządowej ustawy odnoszącej się do poprawy jakości krajobrazu.

Zdaniem przedstawicieli polskich architektów, przekazanie radnym gmin i powiatów odpowiedzialności za planowanie przestrzenne było znaczącym błędem.

Radni najczęściej nie mają wystarczającej wiedzy na temat krajobrazu, w tym jego ochrony i projektowania.

Stąd też bierze się nieprzemyślana zabudowa, występująca zarówno na wsiach, jak i w większych miastach.

Specjaliści od zagospodarowania przestrzeni przekonują, że gospodarka wolnorynkowa stwarza doskonałe możliwości dla inicjowania przyjaznej oraz harmonijnej przestrzeni.

Powołują się przy tym na słynny Central Park, w którym nie ma nawet jednego zmarnowanego metra.

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Stare Miasto

pon. mar 11 , 2019
Nie da się zaprzeczyć, że jednym z ciekawszym obszarów miejskich, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzenne, jest teren, o którym zwykło się mówić „stare miasto”, a czasem również