Czy chcemy utworzyć związek zawodowy?

Mamy prawo pracy, mamy również zasady moralne, których powinniśmy się trzymać. To oznacza, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni wiedzieć, jak się zachowywać, tak aby mieć pewność, że firma będzie dobrze działała, że pracownicy będą pracować rzetelnie, a pracodawcy będą ich wynagradzać adekwatnie do ich działań. Niestety, nie zawsze to wszystko jest tak prosto, a im bardziej skomplikowane są sytuacje, tym trudniej może być się porozumieć, jeśli chodzi o kontakty między pracodawcami a pracownikami. To wszystko oznacza, że powinniśmy w takiej sytuacji się zastanowić, czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie stworzenie związku zawodowego, który będzie bronił interesu pracowników, ale w taki sposób, żeby nie pogarszać warunków i atmosfery panującej w firmie.

Warto to przemyśleć

Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, co zyskamy jeśli w naszej firmie powstanie związek zawodowy. Przede wszystkim będziemy mogli liczyć na większy posłuch u szefostwa. Trudniej będzie zignorować głos kilkudziesięciu czy nawet kilkuset pracowników, którzy nie będą się zgadzali z jakimiś działaniami firmy, albo będą próbowali nie dopuścić do wyzyskiwania pracowników. Z pewnością taki związek zawodowy będzie miał znacznie większą moc oddziaływania, niż pojedynczy pracownicy, którzy będą chcieli reagować w danej sprawie.

Co więcej, jeśli jakiś pracownik zostanie niesłusznie potraktowany, to wówczas związek zawodowy będzie go mógł nie tylko wspierać, ale również reprezentować przed szefostwem, jak i w sądzie. Z pewnością jeśli utworzymy związek zawodowy w firmie, to pracownicy będą spokojniejsi, bo będą wiedzieli, że w razie jakichkolwiek problemów nie zostaną z nimi sami, ale będą mieli dodatkowe osoby, które będą ich wspierały i pomogą rozwiązać problem.

Trzeba to zgłosić

Oczywiście jeśli chcemy utworzyć taki związek zawodowy, to musimy go zgłosić w firmie, ale także oficjalnie uruchomić, mieć niezbędne dokumenty, tak abyśmy mieli pewność, że będziemy w stanie legalnie działać, że faktycznie będą musieli nas wysłuchać i wziąć pod uwagę to, co chcemy im powiedzieć. Taki związek zawodowy będzie mógł w imieniu pracowników ubiegać się o podwyżkę, o premię, jak również o zmiany w systemie pracy. Oczywiście to wszystko musi być wprowadzone w taki sposób, aby nie zaburzało funkcjonowania firmy i żeby nie tylko przemawiało na korzyść pracowników, ale również żeby firma mogła na tym zyskać. Dlatego też, niejednokrotnie potrzebne są długie rozmowy między związkiem zawodowym, a właścicielem danej firmy, tak aby była pewność, że w oparciu o nie udało się uzyskać najlepszy z możliwych kompromisów. Warto zobaczyć jak działa taki związek zawodowy, jak wiele może on zrobić nie tylko dla pracowników, ale również dla całej firmy. Wówczas może się okazać, że jego powołanie to najlepsze na co możemy się zdecydować.

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

W pracy powstają związki zawodowe

pon. sie 3 , 2020
W pracy spotykamy się z różnymi osobami, każda ma swoje życie, swoje doświadczenia i swoje wyobrażenia odnośnie tego, co chciałaby osiągać w życiu. To też powoduje,