Taipei 101

W rankingu najwyższych budynków świata na pierwszym miejscu znajduje się obiekt, który króluje nad innymi budynkami w mieście Taipei na Tajwanie. Taipei World Financial Center, bo tak też właśnie nazywa się ta słynna budowla, posiada wysokość całkowitą, która wynosi aż 509,2 metrów. Ten niezwykły budynek posiada 101 kondygnacji znajdujących się nad powierzchnią ziemi oraz 5 pięter podziemnych.

Taipei 101 reprezentuje architekturę postmodernistyczną, łączącą w sobie elementy nowoczesne oraz tradycyjne. Wieżowiec nawiązuje do aktualnych trendów architektury ogólnoświatowej, jak i do kultury azjatyckiej. Budynek posiada specjalne systemy zabezpieczeń, które mają zabezpieczać go przed huraganami oraz trzęsieniami ziemi.

Wieżowiec Taipei 101 to bez wątpienia jedna z najbardziej zachwycających budowli na świecie. Potwierdzają to także liczne nagrody, którymi został uhonorowany. W 2004 Taipei 101 wyróżniono nagrodą Emporis Skyscraper Award, zaś w 2005 roku budowlę 2005 roku zaliczono do grona „Siedmiu cudów inżynierii”.

www.annamedicalcenter.pl

Autor

Szymon

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.