Panele słoneczne na dachu płaskim

Najłatwiej zamontować panele fotowoltaiczne na dachach skośnych, których kąt nachylenia jest większy niż 15 stopni. W przypadku dachów płaskich lub dachów z mniejszym nachyleniem, trzeba zbudować dodatkową konstrukcję, która będzie utrzymywała panele pod odpowiednim kątem. Jest to sytuacja bardziej skomplikowana od standardowej, ponieważ wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

Nie tylko konieczne jest zakupienie specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, ale także wymagane jest uzyskanie ekspertyzy od inżyniera budownictwa z odpowiednimi uprawnieniami, wskazującej w jakich punktach dachu można taką konstrukcję umieścić. Na dachach płaskich stosuje się głównie konstrukcje aluminiowe, które ustawiają panele pod kątem około 30 stopni. Muszą być umieszczone w konkretnych punktach nośnych dachu.

Czasami dodatkowo obciąża się je betonowymi bloczkami. Mimo że panele na dachu płaskim wymagają dodatkowych kosztów i dłuższej instalacji, to mają pewne zalety. Na dachu płaskim można lepiej rozlokować panele niż na niektórych dachach skośnych.

Dzięki temu można uzyskać lepsze efekty, kierując panele pod odpowiednim kątem – w stronę południową. Na wielu dachach skośnych jest to niemożliwe.

geodeta zabierzów kształtka betonowa

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Budownictwo na wielką skalę w różnych krajach

niedz. paź 15 , 2017
Budownictwo na wielką skalę jest dziedziną, która, chociaż dynamicznie się rozwija, ciągle bazuje na znanych od lat materiałach, takich jak np. beton. W różnych krajach budownictwo rozwija