Katalizatory są wszędzie

Okazuje się, ze katalizatory są nie tylko w chemii, ale i w mechanice, bo można je zauważyć także w samochodach. Takie katalizatory, jak katalizatory samochodowe więc są nie tylko substancjami chemicznymi, które przyspieszają reakcję i nieczęsto można je zobaczyć. Te są metalowymi urządzeniami, które nie tylko możemy zobaczyć na własne oczy, ale i je kupić choćby w sklepie internetowym czy na giełdzie samochodowej. Katalizatory to także pojęcie używane w psychologii i socjologii, a także przez pisarzy, którzy tworzą książki o miłości. Bowiem katalizatorem pewnych wydarzeń – które także można określić za pomocą metafor, jako reakcje chemiczne – lub zmian mogą być przecież ludzie. Czasem czytamy lub słyszymy od kogoś jakaś historię, w której pojawia się określenie katalizator.

Okazuje się, że przeprowadzka do nowego domu była katalizatorem rozwodu, albo pojawienie się kogoś nowego przyspieszyło rozpad małżeństwa. Można się także dowiedzieć, że ktoś przez długie lata z niechęcią szedł do pracy, której nienawidził i pewnego dnia jakieś wydarzenie sprawiło, że jego nastawienie się zmieniło, że nabrał odwagi i ją rzucił, albo wreszcie wziął długo oczekiwany urlop. Tak, takie rzeczy się zdarzają i okazuje się, że pojęcie katalizator jest bardzo pojemne i niekoniecznie ma zastosowanie tylko i wyłącznie w chemii. Warto jednak zrozumieć jego chemiczne znaczenie, aby później umiejętnie przekładać je na inne dziedziny życia. Bo tylko wówczas ma to sens. Wystarczy sięgnąć po słownik.

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Katalizatory i inne chemiczne zjawiska

śr. paź 30 , 2019
W świecie chemii wszystko jest raczej skomplikowane. Żeby zrozumieć tę dziedzinę nie wystarczy jedna godzina chemii w tygodniu gdy jest się w podstawówce czy liceum.