Katalizatory i inne chemiczne zjawiska

W świecie chemii wszystko jest raczej skomplikowane. Żeby zrozumieć tę dziedzinę nie wystarczy jedna godzina chemii w tygodniu gdy jest się w podstawówce czy liceum. Żeby naprawdę wiedzieć na czym chemia polega trzeba się zagłębić w terminologię chemiczną i spędzić kilkanaście a w zasadzie to kilkadziesiąt godzin w laboratorium. Dopiero tam, przywdziawszy biały fartuch i spędziwszy kilka dni patrząc w mikroskop zrozumiemy, przynajmniej odrobinę, na czym to wszystko polega. Dobrze jest mieć naprawdę dobrego nauczyciela chemii. Kogoś kto nam wytłumaczy czym są reakcje chemiczne, jaką rolą pełnią w nich katalizatory i czym one się różnią choćby od inicjatorów. Kogoś, kto nam powie co łączyć, a czego nie łączyć ze sobą i kiedy reakcja chemiczna zachodzi, czym jest substrat i kiedy zmienia się w produkt.

Taka osoba opowie nam o przeszłości chemii i o jej przyszłości. Powie, co było najważniejszym odkryciem w tej dziedzinie, a w zasadzie odkryciami i rozmarzy się, gdy będzie opowiadać o tym nad czym ludzie pracują i co jeszcze zostało do odkrycia. Pokaże, co w naszym codziennym życiu zawdzięczamy odkryciom chemików i roztoczy katastroficzną wizję świata bez chemii. Bo przecież ani farmacji ani medycyny nie byłoby bez chemii. Okazuje się, że wiele pojęć z języka chemicznego przeniknęło także do innych dziedzin. Jest to o tyle ciekawe, że tylko jest potwierdzeniem ważności chemii w świecie. Warto się więc w tę naukę zagłębić, a jeśli czujemy, ze dla nas już za późno to zainteresować nią swoje dzieci.

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Czy chcemy utworzyć związek zawodowy?

pt. lip 3 , 2020
Mamy prawo pracy, mamy również zasady moralne, których powinniśmy się trzymać. To oznacza, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni wiedzieć, jak się zachowywać, tak aby