Czym zajmuje się komitet monitorujący?

Działanie niemal każdej instytucji wymaga specjalnego nadzoru. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dotyczy to również tych instytucji, które zajmują się rozdzielaniem funduszy europejskich. W tym przypadku dla każdego realizowanego programu powoływany jest osobny komitet monitorujący.

Żeby uniknąć przekonania, że jest to tylko kolejny przejaw zbędnej biurokracji, warto wiedzieć, jakie są jego kompetencje. W gestii komitetu monitorującego znajdziemy przede wszystkim systematyczne sprawdzanie postępów, jakie zachodzą w zakresie realizacji programu. Takie działanie pozwala uniknąć sytuacji, w której nieprawidłowości wychodzą na jaw dopiero pod koniec prowadzenia programu.

To właśnie komitet monitorujący zajmuje się również analizowaniem tych spraw, które mogą mieć bezpośredni wpływ na to, czy wykonanie celów programowych zostanie osiągnięte. To od wspomnianego komitetu zależy, jakie kryteria będą brane pod uwagę w ocenie zgłaszanych projektów. Do jego kompetencji należy także konsultowanie i akceptowanie wszelkich zmian pojawiających się w programie.

Ze względu na tak odpowiedzialne zadania, w komitecie monitorującym nie może zasiadać byle kto. W skład komitetu powoływanego dla każdego z programów wchodzą przedstawiciele rządu, samorządów, a także partnerów społecznych oraz gospodarczych.

www.bisnode.pl/firma/?id=2081334&nazwa=GAZETA_GOLENIOWSKA_SP_Z_O_O Firmy doradcze Kraków: consulting i księgowość

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Komu służy Fundusz Spójności?

pon. lis 26 , 2018
Pięć głównych funduszy europejskich ma za zadanie ułatwienie realizacji strategii, wynikającej z planu „Europa 2020”. Jednym z głównych założeń tego właśnie planu jest zniesienie