Czy unijne projekty są skuteczne?

Chyba nikt nie wątpi w to, że modernizacja dróg czy wspieranie ochrony środowiska na terenie Polski jest konieczne. Dotacje unijne są przyznawane jednak również na wiele innych celów. Niestety, wiele z nich z punktu widzenia zwykłego obywatela może wydawać się wydumane i bezsensowne.

Aby uniknąć sytuacji, w której realizacja konkretnych projektów jest bezcelowa, efekty działania poszczególnych programów poddawane są ewaluacji. Celem tego rodzaju badania jest przede wszystkim zmierzenie poziomu ich jakości i skuteczności. Zwykle to instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy zlecają przeprowadzenie tego rodzaju badań ewaluacyjnych.

Programy sprawdzane są więc niezależnie od siebie, w taki sposób, by osiągnąć jak najbardziej miarodajne wyniki. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że badania ewaluacyjne przeprowadzane są już w trakcie wdrażania programu w życie. Dzięki temu program może na bieżąco być dostosowywany do bieżących potrzeb.

Takie działanie ma w jak największym stopniu umożliwić osiągnięcie założonych celów. Z kolei po zakończeniu trwania projektu ewaluacja ma na celu ocenienie efektywności danego projektu. Wiedza czerpana z tego rodzaju badań wykorzystywana jest w odniesieniu do kolejnych programów.

Firmy doradcze Kraków: consulting i księgowość http://sklep.arbix.pl/41-deska-pvc-z-klipem

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Czym zajmuje się komitet monitorujący?

sob. lis 24 , 2018
Działanie niemal każdej instytucji wymaga specjalnego nadzoru. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dotyczy to również tych instytucji, które zajmują się rozdzielaniem funduszy europejskich. W tym przypadku