Co wchodzi w skład prac geodezyjnych na budowie?

Dopóki nie planujemy budowy domu, zazwyczaj nie uświadamiamy sobie, jak wiele różnych pozwoleń i dokumentów musimy uzyskać, abyśmy w ogóle mogli ruszyć z naszymi pracami. Co więcej, o ile jeszcze niektórzy wiedzą, że przed rozpoczęciem działań muszą skorzystać z pomocy geodety, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że po postawieniu wymarzonej nieruchomości, także będziemy musieli skorzystać z usług tego specjalisty. To oznacza, że warto zobaczyć kogo powinniśmy zatrudnić i czy wybrany przez nas geodeta ma uprawnienia do wykonywania wszystkich niezbędnych prac, czy może ma pozwolenie tylko na niektóre z nich.

Jak działa na budowie?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że już w początkowej fazie budowy będziemy potrzebowali fachowca, jakim jest geodeta. Przygotuje on dla nas mapę projektową, na której będą zaznaczone informacje o sieci uzbrojenia, kształcie terenu, jego granicach, będą też zaznaczone linie zabudowy, ale i pojawią się także obiekty przyrodnicze, na które nasza zabudowa może oddziaływać i które mogą oddziaływać również na naszą zabudowę. Tutaj geodeta musi nie tylko wykonać bardzo dokładne pomiary, ale również odpowiednio nanieść je na mapę, tak aby później nie było żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Co ważne, to też geodeta wytycza fundamenty i musi je nanieść do dokumentacji. No i co nas może zaskoczyć, także on w dzienniku budowy będzie musiał wpisać informację o tym, gdzie znajdują się ławy fundamentowe, jak i punkty wysokościowe. To oznacza, że nawet w czasie budowy, geodeta będzie się u nas pojawiał.

Na koniec także będzie potrzebny

Geodeta był potrzebny przed rozpoczęciem budowy, pojawiał się również w jej trakcie, a co więcej, będzie musiał się pojawić również na jej zakończenie. Przede wszystkim po to, aby dokładnie wymierzyć naszą nieruchomość i nanieść ją na mapę, łącznie z oznaczeniem różnych instalacji i przyłączy, tak aby było wiadomo, gdzie one przebiegają pod gruntem. O ile przy domach jednorodzinnych zazwyczaj wystarczy zgłosić fakt zakończenia budowy, o tyle przy tych wielorodzinnych i innych nieruchomościach wpis do dziennika budowy wykonany przez geodetę będzie konieczny, abyśmy mogli zyskać pozwolenie na korzystanie z danego budynku.

Dlatego też warto znaleźć takiego geodetę, który będzie mógł z nami współpracować na każdym etapie budowy. Wbrew pozorom geodeta ma wiele zadań do wykonania, jeśli chcemy, aby nasza budowa odbyła się zgodnie z prawem i żeby wszystko było w dokumentacji tak, jak być powinno. Dlatego też, warto dopilnować, aby zatrudnić geodetę, który ma nie tylko niezbędne uprawnienia, ale również wiedzę na temat terenu, na którym mamy naszą działkę.

Szymon

Architekt z powołania - pasjonat budowania domów.

Next Post

Koszty posiadania konta dla dzieci i młodzieży

śr. wrz 30 , 2020
Młode osoby raczej nie mają poważnych oszczędności, więc bank niespecjalnie ma czym obracać. Bardziej chodzi w takim rachunku o to, aby młodzież uczyła się realiów funkcjonowania banków, by się edukowała